Na SNOWfest 2017 vlakem! - Novinky - SNOWfest 2017 se uskuteční ve švýcarském Andermattu! - Novinky - Novinky - 10 zimních nej Rhétské dráhy - Novinky - Hlavní program SNOWfestu - Hlavní program - Dobrá zpráva pro všechny, kdo nemají vlastní lavinovou výbavu! - Novinky - Photos and videos - Scott Czech Ride - BigMountain competition in Lenzerheide

11.12.2016

Na SNOWfest 2017 vlakem!

Blíží se další, již devátý ročník kempu zaměřeného na vysokohorské lyžování, freeride, skitouring či lavinovou prevenci, SNOWfest. A ten letošní ročník bude obzvlášť vymazlený – dokonalé bude nejen středisko, ale také místo bydlení a samotný hotel. Samozřejmě také naši průvodci a nakonec a možná hlavně – doprava!


Historie se totiž opakuje. Již na první SNOWfest v roce 2008 se jelo vlakem. Z Prahy do Curychu a dále do Davosu. Bylo to ale v letech, kdy trať Praha – Linec započala rozsáhlou rekonstrukci, takže výluky cestu znepříjemnily. Trať je nyní opravena a podařilo se obnovit i někdejší vlak, který tak má i dnes ambice sloužit lyžařům. Osobně lepší variantu neznám: večer nasednete v Praze, poklábosíte, na noc ulehnete a probudíte se v horách.

Tak nějak podobně bude probíhat i cesta na SNOWfest následující – a význam vlaku je tentokrát ještě větší. Akce se totiž odehraje přímo na Oberalppassu, v průsmyku rozdělujícím centrální Švýcarsko a kanton Graubünden, který je zároveň srdcem lyžařské oblasti Andermatt Sedrun. A na vysokohorské průsmyky v zimě nevedou silnice, jelikož se ztratí pod závějemi sněhu. Na Oberalppas, kde je jediný hotel, který máme pro SNOWfest celý zarezervovaný, se lze dostat jediným způsobem – vlakem. Večer tedy nasedneme v Praze, a ráno po deváté vystoupíme v nitru slavné lyžařské oblasti nad Andermattem, čapneme lyže a jde se na kopec… Ještě před tím si užijeme spektakulární cestu švýcarskou dráhou Rhätische Bahn skrz švýcarský Grand Canyon na horním toku Rýna.

A jak už jste možná pochopili, v průsmyku bude bydlet pouze naše skupina v jediném tamním hotýlku Piz Calmot. Poté, co před sedmou večer projedou poslední dva spoje z obou směrů, padne na Oberalppass originální horské ticho… Než ho ráno odeženou první ranní vlaky a zvuk přepravních zařízení – pár desítek kroků od hotelu je například fungl nová lanovka Porsche.

Asi není třeba připomínat, že hory kolem Andermattu jsou pro freeridery legendární. My je budeme poznávat s pomocí lokální horského vůdce a samozřejmě s našimi tradičními guidy UIAGM Karlem Křížem a Vojtěchem Dvořákem. Máme i jednu programovou novinku – ti nejambicióznější si budou moci zajezdit a něco se přiučit od předního českého freeridera Pavla Božáka.

O bezpečnost se dále budou starat produkty lavinové jedničky, zn. Pieps, která jako jediná na světě nabízí unikátní lavinový batoh plněný kompresorem – bude spousta času na to si vše osahat a ukázat. Lyžařský hardware pak zajistí značka Scott, jejíž modely budeme celý týden testovat.

Nepřipadá vám to jako lyžařská pohádka?

-